Utställningsresultat

2019

2019-06-01 Tånga Hed, Vårgårda

Domare LA & TM: Yvonne Ladd Cannon, Irland

Domare TT: Gabriele Feldmann, Schweiz

BIS-1 NO JV-17 SE JV-17 SE UCH

TÖRNBERGETS MANEATER

BIS-2 SE UCH MIMAYIN MU-TIG TSEN-PO

2019-04-06 VILSTA, ESKILSTUNA

DOMARE: JAN HERNGREN


LHASA APSO

DELTAGANDE VALPAR 2 + 0, VUXNA 17 + 18


BH 1, BIM,DK UCH FI UCH SE UCH SE V-18 DIAMELLA LOVE IN BLACK BOOTS

BH 2, NO UCH NO V-18 SE UCH TÖRNBERGET’S UNDER INVESTIGATION

BH 3, DK UCH SE UCH CHIC CHOIX KING CONSTANTIN

BH 4, BIM-VETERAN, DK UCH SE UCH XSANDA DEVOTION

CERT, SE JV-18 BLACK BOOTS HOT WHEELER DEALER

RES CERT, LHASA DREAMS EARLY MORNING RAIN


BT 1, BIR, BIS 1,NO JV-17 SE JV-17 SE UCH TÖRNBERGETS MANEATER

BT 2, CERT, CHAMPIONAT SIIMLINE’S TRUTH TELLER

BT 3, SE UCH TEMPLE FONTANA’S NEW YEAR OUTFIT

BT4, RES CERT, TEMPLE FONTANA’S SANTA BABY


BIR VETERAN, BIS VETERAN 2, DK UCH SE UCH SE V-11 STÅLTORPS BLACK ANT

BIR VALP, BIS-VALP 1, GOLLEWOOGS BRIGHT KING


TIBETANSK MASTIFF

DELTAGANDE VALPAR 0, VUXNA 4 + 4


BH 1, BIR, BIS 2, SE UCH MIMAYIN MU-TIG TSEN-PO

BH 2, CERT, CHAMPIONAT, PA VASCO NAMODO

BH 3, RESCERT, KYANG LA’S BRAVEHEART


BT 1, BIM, BIR VETERAN, BIS VETERAN 1, C.I.B. & NORD UCH DK V-10 NO V-11 NORD V-12 NORD V-14 SE V-11 CHILCOOT FANTA

BT 2, FI UCH NO UCH SE JV-16 SE UCH MIMAYIN BHASUNDRA


BÄSTA UPPFÖDARGRUPP, BIS UPPFÖDARGRUPP 2, KENNEL MIMAYIN

BÄSTA AVELSGRUPP, BIS AVELSGRUPP 1, FI UCH NO UCH SE JV-13 SE UCH GEMMAS CO DAALIA FOR MIMAYIN


TIBETANSK TERRIER

DELTAGANDE VALPAR 2 + 3, VUXNA 15 +13


BH 1, CERT, BIR, BIS 3, MYRLEA UNDER THE SPELL

BH 2, RES CERT, PINROW GOLD FORTUNE

BH 3,DK UCH NO JV-13 SE UCH SUMANSHU PERFECT PIECE OF A PUZZLE

BH 4,BIR VETERAN, BIS VETERAN 3, DK UCH SE UCH KYANG'S DKU-BA


BT 1, CERT, CHAMPIONAT, BIM, WATERLEY STARLIGHT AT ALILAH

BT 2, RES CERT, GOLDEN TYRIE’S CHATTANOGA CHO-CHO

BT 3, DK UCH NO UCH SE UCH SCAPEGRACE KISSES OF FIRE

BT 4, SE JV-16 SE UCH KUIA LE GOU’S BEST BET


BIR-VALP, BIS VALP 2, SHADEACRE LI’L MISS VANJIE

BIM VALP, LHUEE-CHUN-WA

BIM VETERAN, FI UCH SE UCH THOKKADIS NEW ENDLESS SUNRISE

BÄSTA UPPFÖDARGRUPP, BIS-UPPFÖDARGRUPP 1, KENNEL SCAPEGRACE

BIS AVELSGRUPP-1

FI UCH NO UCH SE JV-13 SE UCH GEMMAS CO DAALIA FOR MIMAYIN

Bilder tagna av: Inge Andreasson, Johanna Magnusson & Camilla Björlin

BIS-3 MYRLEA UNDER THE SPELL

BIR VETERAN

DK UCH SE UCH SE V-11 STÅLTORPS BLACK ANT

BIM-VETERAN

DK UCH SE UCH XSANDA DEVOTION

BIS-VALP 1 GOLLEWOOGS BRIGHT KING

BIS-VALP 2 SHADEACRE LI’L MISS VANJIE

BIR VETERAN DK UCH SE UCH KYANG'S DKU-BA

BIM VETERAN FI UCH SE UCH THOKKADIS NEW ENDLESS SUNRISE

BIS-UPPFÖDARGRUPP 1

KENNEL SCAPEGRACE

BIS UPPFÖDARGRUPP 2

KENNEL MIMAYIN

2018

Eskilstuna 24/11 Inofficiell utällning för alla raser

 

Valp 4-6 månader

1 Samojedhund, Deejasome Nippertippan, äg Lotta Sjaunja, Knivsta

2 Tax strävhårig dvärg, Oliwhistars The One And Only, äg Marlene Hagblom, Älvsjö

3 Pudel stor, Dandy-Lion’s Where I Want To Be, äg Sofia Nandrup, Stora Sundby

4 Dvärgpinscher, She v Nobel Line, äg Carina Andersen, Hälleforsnäs

 

Valp 6-9 månader

1 Shetland Sheepdog, Fairyshell Time To Surprise, äg Marie Johansson, Västerhaninge

2 Chinese Crested Dog, Honorowa W Ringu Pretensja, äg Malin Gustafsson, Västerås

3 Whippet, Golden Whip Silver Love, äg Malin Ljungholm Fransson, Flen

4 Engelsk Springer Spaniel, Springdust’s Guiding Hermes, äg Therese Simm, Deje

 

Veteran

1 Lhasa Apso, DKUCH SE UCH SE V-11 Ståltorps Black Ant, äg Bodil Sartoft, Finnerödja

2 Phalène, SE UCH SE V-11 Vittoria’s Redneck, äg Karin Johansson, Sköldinge

3 Tibetansk Mastiff, C.I.B & NORD UCH DK V-10 NO V-11 NORD V-12 NORD V-14 SE V-11 Chilcoot Fanta, äg Asta Åberg Martinsaari, Järna

 

BIS

1 Whippet, Blazing Keys Beestone Castle, äg Madeleine Eriksson, Vingåker

2 Basenji, Yulara Zuzan, äg Monika Massih, Västerås

3 Pudel mellan, Cachas Fedora, äg Berith Eliasson, Enköping

4 Portugisisk Vattenhund, Bus Trollet’s Touch of Magic, äg Turi Landström, Strängnäs

 

Barn med hund under 10 år

1 Elias Wolfsberg, 6 år, med Qrut

 

Juniorhandling över 10 år

Lina Linsved, 12 år, med Glenda (tyvärr ingen bild tillgänglig)

 

Tack till alla som kom på vår inofficiella utställning i Eskilstuna den 24 november, utställare, publik, domare, ringsekreterare och alla som ställde upp och hjälpte till under dagen.

 

SvKTR Piteå 180714

Domare: Cindy Pettersson


LHASA APSO
DELTAGANDE VALPAR 2 + 1, VUXNA 7 + 5

BH 1, BIR, BIS 1, C.I.B. NORD UCH OZZINT'S BORN TO BE STAR STYLE
BH 2, DK UCH RLD N SE UCH SE V-16 REBELLIC'S STATESMAN
BH 3, FI UCH NO UCH SE UCH DEWEY'S THEONEANDONLY
BH 4, BIR VETERAN, BIS VETERAN 2 C.I.B. FI UCH NO UCH SE UCH FALSTONE WIGEON


BT 1, BIM, NO JV-15 SE UCH REBELLIC'S LITTLE MISS DIVA
BT 2, SE UCH YANGADOO'S ZWEET LIKE AN ANGEL
BT 3, CERT, TEMPLE FONTANA'S PINK LIPSTICK
BT4, RES CERT, LHACHRISS GIRL ON FIRE


BIR VALP, BIS-VALP 1, TEMPLE FONTANA'S SPRING FLOWER
BIM VALP, AN TAN WU'S HENRI MARTIN


TIBETANSK MASTIFF
DELTAGANDE VALPAR 0 + 2, VUXNA 2 + 2

BH 1, CERT, BIR, BIS 3, DIONYSOS TO BOD KHYI BRAVE & PROUD
BH 2, RES CERT PA VASCO NAMODO


BT 1, BIM, SE UCH SE JV-16 MIMAYIN BHASUNDRA
BT 2, BIR VETERAN, BIS VETERAN 3, C.I.B. & NORD UCH DK V-10 NO V-11 NORD V-12 NORD V-14 SE V-11 CHILCOOT FANTA

BIR-VALP, BIS VALP 3, BOD KHYI SER SAFFRAN


TIBETANSK TERRIER
DELTAGANDE VALPAR 1 + 1, VUXNA 11 +9

BH 1, BIR, BIS 2, DK UCH NO JV-13 SE UCH SUMANSHU PERFECT PIECE OF A PUZZLE
BH 2, BIM VETERAN, SE UCH KYANG'S DKU-BA
BH 3, C.I.B. EE CH EE JCH FI JV-15 FI UCH LT CH LV CH LV JCH NO UCH NORD UCH SE UCH THOKKADIS THE WINNER TAKES IT ALL
BH 4, CERT, SHADEACRE DISCO DEFENDER
RES CERT, FLASHLINE’S GERONIMO


BT 1, BIM, SE UCH MILINGTON'S MILLION CAMA DE ROSAS
BT 2, BIR VETERAN, BIS VETERAN 1, C.I.B. NO UCH NORD UCH SE VV-17 SCAPEGRACE EXCELLENT CHOISE
BT 3, NORD UCH MILINGTON'S DOLCE AMICA
BT 4, DK UCH NO UCH SE UCH SCAPEGRACE KISSES OF FIRE
CERT, TIBICINAN TANTA ROBA
RES CERT, GOLDEN TYRIE'S CHARISMA


BIR-VALP, BIS VALP 2, SHADEACRE JUST AMAZING
BIM VALP, SHANG DI’SEPONA


BÄSTA UPPFÖDARGRUPP, BIS UPPFÖDARGRUPP 1, KENNEL SCAPEGRACE


BARN MED HUND 1, NATALIE



SvKTR Tånga Hed 180512

 

SvKTR Tånga Hed 180511

 

SvKTR Vilsta, Eskilstuna 180324

 

 

 

2017

 

SvKTR Tibethund 170930

 

SvKTR Piteå 170715

 

SvKTR Tånga Hed 170513

 

SvKTR Vilsta 170401

 

 

 

2016

 

SvKTR Inofficiell Vilsta 161126

 

SvKTR Tibet 161001

 

SvKTR Piteå 160715

 

SvKTR Tånga Hed 160604

 

SvKTR Eskilstuna 160130

 

 

 

Utställningsresultat

Copyright 2019 @ All Rights Reserved

SvKTR

Kontakt för hemsidan:

Johanna Magnusson

hemsida@svktr.nu


Facebook


Du hittar vår facebook sida här